Mateřská škola

Správná předškolní výchova a výuka hraje v životě člověka důležitou roli. Každé dítě si zde tvoří základy pro další rozvoj. Aby měly děti později na čem stavět, je třeba mít tyto základy kvalitní a pevné. Toho jsme si dobře vědomi a snažíme se pracovat v tomto duchu.

“Vše, co opravdu potřebuji znát o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce.”

− Robert Fulghum

Pár slov o školce

Každý den se odehrává podle stejného harmonogramu. Snažíme se, aby každá chvíle strávená v naší mateřské školce, byla pro Vaše dítě jedinečná. Aktivní pohyb, odpočinek, učení i hraní. To vše pořád dokola a přece pokaždé jinak.

Mateřská škola Nosislav je od roku 2003 součástí právního subjektu Základní škola a Mateřská škola Nosislav. Mateřská škola sídlí v samostatné budově. Jedná se o dvoutřídní mateřskou školu s celodenním provozem. Kapacita školy je 44 dětí a třídy jsou homogenní.

V roce 2002 proběhla v mateřské škole rekonstrukce, díky níž se v budově mateřské školy zřídila velkokapacitní kuchyně s možností vaření nejen pro ZŠ, ale i pro cizí strávníky a dále se vytvořilo sociální zázemí pro obě třídy.

V roce 2013 proběhla výměna oken za plastové a na školní zahradě se zřídil vydlážděný prostor pro jízdu na koloběžkách a odrážedlech.

Přízemí dvoupodlažní budovy tvoří kuchyně, sociální zázemí kuchařek, kanceláře pedagogických pracovníků a vedoucí školní jídelny, šatny pro děti, šatny pedagogických pracovníků, klubovnu a sklad. V suterénu pak najdeme technickou místnost a sklad. První poschodí je tvořeno dvěma třídami se sociálním zařízením a malou kuchyňkou, do které si kuchařky uvařené jídlo ze spodní kuchyně dopraví výtahem a jídlo zde vydají. V prvním poschodí se také nachází vstup do půdních prostor budovy.

Za budovou školy se nachází školní zahrada, která je využívána pouze k aktivitám dětí z MŠ. Herních komponentů je na zahradě celá řada. Děti se mohou klouzat na skluzavce, houpat na houpačce, vařit dobroty v domečku, běhat po pohyblivém chodníku, lézt po lanové prolézačce nebo si hrát na pískovišti. A nyní nově využijí i dominantní herní prvek v podobě lokomotivy s prolézačkou, skluzavkou a horolezeckou stěnou.

Samotná budova mateřské školy je umístěna nedaleko školy základní, kde je možno využívat oplocené školní hřiště s umělým povrchem. Zde s dětmi hrajeme různé míčové hry. Dále je možnost navštěvovat obecní parčík, který tvoří dětské hřiště (průlezky, houpačky, kolotoč, lavičky). V parku se děti seznamují s různými druhy stromů, keřů i kytiček. V neposlední řadě můžeme chodit na procházky do okolí městyse. Nádherné vycházky kolem polí, vinohradů, rybníků a sadů děti nutí k zamyšlení, co vše se pěstuje na poli, v sadech, s jakými zvířaty se můžeme setkávat při procházkách, kde už nejsou domy a jaké nádherné rostliny rostou i bez pomoci lidí.

Toto přírodní prostředí i nabídka obce sportovních a volnočasových aktivit zajišťuje dětem všestranný rozvoj.